Na temelju zakonodavstva EU-a državljani svih država članica EU-a imaju se pravo uključiti u obrazovni sustav države domaćina uz iste uvjete kao državljani te zemlje. To je jedan od razloga zašto sve više Hrvata razmišlja o upisu na EU sveučilišta koja su besplatna ili imaju niske školarine ili na kojima je moguće oslobođenje od školarine.
Međutim, školarine na sveučilištima dosta se razlikuju. U nekim EU državama je visoko obrazovanje besplatno, a u nekima je dosta skupo. Ta jednakost na pravo obrazovanja ne vrijedi nužno i za stipendije i zajmove za životne troškove iako neke države pružaju stipendije za životne troškove i stranim studentima. Financijska pomoć poput stipendija, potpora i zajmova ovise o različitim kriterijima.
Budući da vlade članica EU-a nisu obvezne davati stipendije ili zajmove studentima iz drugih država članica EU-a, važno je znati da sveučilišta u Norveškoj, Finskoj, Švedskoj, Austriji i Njemačkoj nude programe na engleskom jeziku kao i različite vrste besplatnih/niskih školarina i oslobađanja od školarine za međunarodne studente. Ta sveučilišta najčešće priznaju najpoznatije standardizirane jezične testove kao što su to IELTS, TOEFL ili Cambridge testovi. Učenici koji završavaju IB program u većini slučajeva ne moraju polagati standardizirani test engleskog jezika. Donosimo vam više informacija za svaku od zemalja.

1. ŠVEDSKA
Skandinavske zemlje poznate su po svojim visokim društvenim vrijednostima i odličnom standardu života. Mnogi međunarodni studenti žele studirati baš u tom dijelu svijeta zbog vrhunske kvalitete obrazovanja, motivirajućeg okruženja i manje formalnog odnosa s profesorima.
Osim po prekrasnoj i netaknutoj prirodi, Švedska nam je svima poznata kao jedna od ekonomski najrazvijenijih europskih država te kao zemlja inovacija. IKEA, H&M, Volvo, Skype, Ericsson i mnoge druge kompanije su švedske firme. Visoko je razvijeno tržišno gospodarstvo, izvrsno su razvijene komunikacije, a radna snaga je visoko obrazovana. Švedska je zemlja visokog životnog standarda pa su i studentski životni troškovi nešto viši. Najpoznatija sveučilišta u Švedskoj smještena su u Jönköpingu, Linköpingu, Örebrou, Gothenburgu, Stockholmu i Malmöu.
Evo nekih razloga zašto studirati u Švedskoj:
- Obrazovni sustav je svjetski priznat, visoko rangiran i dobro organiziran. Švedska nudi dvije vrste visokoobrazovnih institucija: sveučilišta i sveučilišne koledže te postoji jako veliki broj kvalitetnih obrazovnih programa. Mnoga švedska tehnološka sveučilišta su rangirana među vodećim svjetskim sveučilištima (posebno u znanosti o rudarstvu, znanosti o materijalima, inženjerstvu, računarstvu, robotici i svemirskoj znanosti)
- Studenski život je prosperitetan. Hrvatskim studentima u Švedskoj je dozvoljen studentski posao. Za naći posao bit će vam dovoljno znanje engleskog jezika iako će vam znanje švedskog otvoriti veće mogućnosti.
- Postoji barem 15 besplatnih sveučilišta. Švedski institut i mnogobrojni fakulteti nude brojne stipendije, najveći broj za doktorske studije.
- Postoji oko 1.000 studijskih programa na engleskom jeziku. Za upis na studij dovoljno je dokazati poznavanje engleskog rezultatima TOEFL i IELTS testova. Bez obzira što ti švedski jezik nije potreban za studij, imat ćeš ga priliku naučiti jer sveučilišta organiziraju događaje na kojima se studenti druže, međusobno upoznaju, a pritom i uče jezik.
- Neformalan odnos između profesora i studenata. Studij je u Švedskoj orjentiran na studente, a profesori su pristupačni te kontinuirano daju povratne informacije o napretku studenata. Od studenata se očekuje aktivno sudjelovanje pa su diskusije, prezentacije i grupni projekti sastavni dio svakog predmeta.
- Mnogi studenti ostaju u Švedskoj i nakon studija. Visokoobrazovani kadar je kontinuirano tražen te su uvjeti zapošljavanja (visoke plaće, fleksibilno radno vrijeme) među najboljima u svijetu.
- Švedska je zemlja u kojoj možete uživati u zdravom stilu života na otvorenom i u kulturi moderne hrane. Šveđani drže do zdravog života, životni vijek je dugačak i kvaliteta života izuzetno dobra. Švedska je zemlja u kojoj sedam od deset stanovnika najmanje jednom tjedno obuva sportsku obuću i vježba.
2. DANSKA
Danska je jedna od najrazvijenijih zemalja svijeta i prema nekim instraživanjima Danci su najsretnija nacija. Oni brzo prihvaćaju inovacije i vole održiv način života usklađen s prirodom. Smatra se da Danska ima peti najbolji tercijarni obrazovni sustav na svijetu. Mnoga danska sveučilišta su na međunarodnoj ljestvici najboljih sveučilišta inženjerstva, robotike i tehnologije te se smatraju najvećim i najboljim sveučilištima u Skandinaviji.
Danska je još jedna skandinavska zemlja koja nudi veliki, ako ne i najveći, broj besplatnih programa na engleskom jeziku. Svake godine sve više maturanata i studenata bira studij u Danskoj. Neki od glavnih razloga su što je studij u Danskoj besplatan i student ima priliku zarađivati uz studiranje što znatno olakšava održavanje financijske konstrukcije za vrijeme studija. Najpoznatija sveučilišta u Danskoj smještena su u Kopenhagenu, Aalborgu, Odenseu i Aarhusu.
Evo nekih razloga zašto studirati u Danskoj:
- Studij u Danskoj je besplatan, odnosno EU studenti ne plaćaju školarinu ali potrebno je pokriti troškove života (smještaj, hrane i džeparca).
- Studenti imaju pravo na rad uz studij ali samo 15 sati tjedno, što bi značilo 3 sata dnevno kroz pet dana. Studenti koji rade uz studij mogu aplicirati za stipendiju danske vlade. Ako student radi između 11 i 15 sati tjedno ima pravo na nepovratnu stipendiju danske vlade (6.000 danskih kruna).
- Nije potrebno znati danski jezik kako bi studirao/la u Danskoj. Za upis na studij dovoljno je dokazati poznavanje engleskog rezultatima TOEFL i IELTS testova. Za studente organiziran je besplatan tečaj danskog jezika.
- Opušten odnos između profesora i studenata. Studij je u Danskoj, kao i u Švedskoj, orjentiran na studente a profesori su pristupačni te kontinuirano daju povratne informacije o napretku studenata. Od studenata se očekuje aktivno sudjelovanje pa su diskusije, prezentacije i grupni projekti i ondje sastavni dio svakog predmeta.
- Vrhunska kvaliteta obrazovanja. Programi kombiniraju akademske i teorijske temelje s naglaskom na najnovije nastavne i studijske metode koje uključuju međusobne projekte i grupni rad.
- Sveučilišta su vrhunski opremljena. U Danskoj se studira na suvremeno opremljenim kampusima, učionicama, knjižnicama i laboratorijima s 24-osatnim pristupom.
- Velika ulaganja u obrazovanje. Danska, kao i ostale skandinavske zemlje, intenzivno ulaže u kvalitetno obrazovanje svojih stanovnika te su na to izuzetno ponosni. Država se brine da svojim stanovnicima osigura temeljito obrazovanje i na taj način pomogne očuvati visoki standard života.
- Velika usklađenost studijskih kvota sa zahtjevima tržišta rada. Sveučilišta na studentskim programima rade u bliskoj suradnji s branšama koje će dočekati studente. Pružaju mogućnosti kvalitetne prakse, kao i kontinuirani razvoj studijskih programa koji polaznicima osigurava vještine potrebne za pridruživanje i preusmjeravanje na tržište rada. Ovo obrazovanje omogućava studentima da steknu stručne kvalifikacije i društvenim kompetencije koje potom mogu primijeniti u javnom kao i privatnom sektoru.
- Možete uživati u skandinavskom stilu života. Danci isto tako drže do zdravog života, životni vijek je dugačak i kvaliteta života izuzetno dobra.
3. NORVEŠKA
Norveška je skandinavska zemlja koja graniči sa Švedskom, Finskom i Rusijom dok je s druge strane otvorena na Sjeverni Atlantski ocean. Poznata je kao zemlja tisuću fjordova koja primamljuje mnoge ljude zbog iznimno modernih i povoljnih uvjeta za život. Gospodarski je izuzetno razvijena zemlja, bogata naftom, prirodnim plinom, šumama i mineralima. Norveška je i zemlja visokog standarda, redovitih i iznadprosječnih primanja te takozvanog skandinavskog socijalnog modela koji uključuje besplatno zdravstveno osiguranje i visoko obrazovanje. Iako se sveučilišta i fakulteti trude primati što više međunarodnih studenata, imajte na umu da su troškovi života u Norveškoj veći nego u mnogim drugim zemljama te nešto veći nego i u drugim skandinavskim zemljama. Najpoznatiji fakulteti nalaze se u Oslu, Bergenu i Tromsøu.
Evo nekih razloga zašto studirati u Norveškoj:
- Iako nije članica EU-a, norveški državna sveučilišta i sveučilišni koledži u pravilu ne naplaćuju školarinu svim studentima, uključujući i međunarodne studente. Ovo se odnosi na sve studije, uključujući diplomske, master programe i doktorate. Na nekim fakultetima studenti plaćaju administrativnu naknadu od 300-600 NOK svakog semestra (između 250 i 500 kuna, osnosno 35 i 70 eura). Osim toga, neka državna sveučilišta naplaćuju školarinu za specijalizirane master studije.
- Iako nije članica EU-a, ako se na sveučilištu plaća školarina, strani studenti ne plaćaju veće školarine od norveških studenata.
- Postoji veliki broj besplatnih master i doktorskih programa koji su dostupni međunarodnim studentima na engleskom. Za studente koji će studirati na engleskom jeziku obavezan je položen IELTS test. Imajte na umu da je zasad većina preddiplomskih studija dostupna samo na norveškom. Za studente koji će program slušati na norveškom jeziku postoji mogućnost jednogodišnjeg učenja norveškog jezika koji organizira fakultet.
- Za studente postdiplomskih studija postoje stipendije od oko 1,000 eura mjesečno koje olakšavaju visoke svakodnevne troškove života. Ostatak studenti moraju financirati samostalno ili studentskim kreditom i studentskim poslovima.
- Studentima je dozvoljeno raditi 20 sati tjedno, a tijekom praznika dozvoljen je rad na puno radno vrijeme.
- Dobit ćete vrhunsko obrazovanje koje je priznato svuda u svijetu. Akademsko okruženje je izuzetno tehnološki napredno i fleksibilno. Poznati su njihovi studiji pomorstva, rudarsko-geološki te IT smjerovi. Studiranje u Norveškoj može poboljšati vaše mogućnosti za karijeru.
- Uživanje u prirodi visoko je na listi prioriteta. Priroda Norveške je predivna i budi avanturistički duh. Norvežani vjeruju kako je vrijeme provedeno u prirodi izuzetno bitno, za što čak imaju i posebnu riječ – friluftsliv. Veliki dio Norvežana umjesto teretane bira skijanje, klizanje, šetnju u šumi, plivanje u jezeru i slično pa ćete i vi lako kombinirati studij i boravak u prirodi.
4. AUSTRIJA
Austrija je već dugo vrlo atraktivna destinacija studija za hrvatske studente. Poznata je po svojim prirodnim ljepotama, tradiciji i klasičnoj glazbi. Cijela država obiluje raznim znamenitostima i zanimljivim destinacija za posjetiti, ali ono što je možda najvažnije za naglasiti jest da je Austrija tehnološki visoko razvijena zemlja koja nudi visoku kvalitetu života. Mnoge austrijske tehnološke kompanije se ubrajaju među najinovativnije tvrtke u Europi. Poznati studiji su Vienna Universitat u Beču, Techniche Universität u Grazu te MCI-the Enterpreneurial School u Innsbrucku.
Evo nekih razloga zašto studirati u Austriji:
- Austrija je jedna od geografski najbližih destinacija Hrvatskoj koja nudi kvalitetan studij priznat svuda u svijetu i izvrsno je prometno povezana
- Studij je besplatan. Morat ćete jedino platiti članarinu u Austrijskoj studentskoj uniji od oko 20 eura po semestru
- Većina studijskih programa na preddiplomskoj razini se nudi samo na njemačkom jeziku i za upis je neophodno dobro poznavanje njemačkog jezika (na B2 ili C1 razini). Mnoga sveučilišta organiziraju i tečajeve njemačkog jezika na kojem možete savladati razinu njemačkog potrebnu za započinjanje željenog studijskog programa.
- Obrazovne institucije nude sve veću ponudu programa na engleskom jeziku na diplomskoj razini studija. Za upis je potrebna B2-C1 razina znanja engleskog jezika, što je ocjena od 6.5-7.0 na IELTS testu, od 85-100 bodova na TOEFL testu ili ekvivalent toga na Cambridge testovima.
- Neka sveučilišta nude i vlastite stipendije.
- Više od 25 % svih studenata u Austriji čine strani studenti pa studentski život nudi međukulturnu otvorenost.
- Fakultet se može upisati u jesenskom (zimski semester) ali i u proljetnom roku (ljetni semester).
- Nudi se širok izbor smještaja za studente, uključujući studentske domove, državni i privatni smještaj
- Odličan sustav obrazovanja: sveučilišta su međunarodno i praktično orijentirana; postoji mogućnost studija i stručnog usavršavanja uz rad te dobivanje poticaja za istraživačko-znanstvene projekte.
- Na sveučilištima se pružaju brojne prilike za razvoj karijere: studentske prakse, studij uz rad, stručna usavršavanja, stalno zaposlenje na međunarodnim projektima i dobro plaćenim radnim mjestima.
5. NJEMAČKA
Njemačka je globalno poznata po svojoj snažnoj ekonomiji, ozbiljnoj radnoj etici i uređenom društvu. U cijeloj zemlji postoji više stotina visokoškolskih ustanova koje nude ogroman broj studijskih programa iz svih sektora. Zahvaljujući vrhunskom obrazovnom sustavu, suvremenoj infrastrukturi sveučilišta i pristupa prilagođenog studentima te sve veće ponude programa na engleskom jeziku, svaki deseti student u Njemačkoj je međunarodni student. Poznata sveučilišta na kojima možete naći programme na engleskom jeziku su Sveučilište u Magdeburgu, Karlsruhe Institute of Technology, Sveučilište u Freiburgu i Sveučilište u Göttingenu.
Evo nekih razloga zašto studirati u Njemačkoj:
- Studiranje na državnim sveučilištima je besplatno.
- Osim na njemačkom, postoje brojni studijski programi na engleskom jeziku. Za upis na program na engleskom jeziku potrebno je potvrditi dovoljnu razinu znanja jezika. Morate položiti jedan od međunarodnih ispita: IELTS , TOEFL ili GMAT. Sveučilišta često traže visoku razinu poznavanja engleskog jezika (C1-C2). Što se tiče kvalitete obrazovanja i organizacije obrazovnog procesa, nema razlike u programima na engleskom ili njemačkom jeziku.
- Ako vam svjedodžba ili diploma nije priznata u Njemačkoj, možete pohađati pripremni tečaj na Studentskom koledžu (Studienkollegu). Pripremni tečaj obično traje 2 semestra, odnosno godinu dana. Ta vrsta pripreme je u pravilu besplatna ili se eventualno plaća članarina od otprilike 30 do 200 eura po semestru.
- Mnoga njemačka sveučilišta su visoko rangirana. Diplome koje izdaju njemačka sveučilišta priznaje većina zemalja svijeta i vrlo su cijenjene na tržištu rada.
- Međunarodni studenti imaju pravo na honorarni rad tijekom studija. To vam može pomoći s troškovima života i omogućiti stjecanje međunarodnog radnog iskustva.
- Postoje razni stipendijski programi koji vam mogu dodatno olakšati borbu sa troškovima života.
- Fakultet se može upisati u jesenskom (zimski semestar) ali i u proljetnom roku (ljetni semestar).
- Programi studija su vrlo dobro usklađeni s potrebama tržišta rada.
- Priroda je idealna za planinarenje, biciklizam i skijanje.
Izvori:
- https://op.europa.eu/webpub/grow/factsheets/studying-abroad/hr/
- https://europa.eu/youreurope/citizens/education/university/fees-and-financial-help/index_hr.htm?pk_source=factsheets&pk_medium=text&pk_campaign=YEC_factsheets#
- https://eurydice.eacea.ec.europa.eu/national-education-systems
- https://kiiky.com/where-can-i-study-abroad-for-free/
- https://worldscholarshub.com/hr/tuition-free-universities-in-sweden/
- https://svjetionik.scri.hr/zanimljivosti/studij-izvan-granica-studiranje-u-svedskoj-je-besplatno-za-sve-studente-iz-europske-unije-ali-su-troskovi-zivota-veci-nego-kod-nas/
- https://www.su.dk/english/su-as-a-foreign-citizen/
- https://studyinnorway.no/
- https://studyinaustria.at/de/