GMAT (Graduate Management Admission Test) je jedan od standardiziranih testova koji se koristi kao prijamni ispit za upis na diplomske i poslijediplomske studije sveučilišta u inozemstvu, ponajviše za upis na upis na MBA programe (Masters of Business Administration) u SAD-u, ali i za upis na mnoge međunarodne programe studija. 

GMAT CAT (Computer-Adaptive Test) se računalno prilagođava vašoj razini znanja. Na početku testa zadano vam je prvo pitanje koje je srednje razine. Ukoliko date točan odgovor, iduće pitanje bit će na višoj razini, a ukoliko ste odgovorili netočno, idući zadatak bit će lakši. Na taj način vam se svako pitanje ili zadatak pojavljuju pojedinačno, odnosno nemate uvid u prošla ili buduća pitanja i zadatke, niti ih možete preskakati, vraćati se ili ispravljati jednom odabrane odgovore.  U sklopu ispita možete dobiti i eksperimentalna pitanja koja se ne boduju za rezultat i čija težina se ne prilagođava vašoj razini znanja.

Testove provodi The Graduate Management Admission Council (GMAC), globalna neprofitna organizacija koja se sastoji od 220 vodećih poslovnih škola iz cijelog svijeta. GMAC rutinski provjerava koju vrstu vještina traže najbolje poslovne škole u svijetu od svojih budućih studenata te osmišljava pitanja koja mjere te napredne matematičke i verbalne vještine. Iz tog razloga, GMAT je na glasu kao jedan od najtežih standardiziranih ispita.

Struktura GMAT ispita

CjelinaTrajanjeVrsta zadataka

Analytical Writing Assessment:
Analysis of an Argument
30 minutaOvaj zadatak mjeri sposobnosti Vašeg kritičkog razmišljanja i komuniciranja ideja.  Problemi i zadaci predstavljeni na testu uključuju općenite teme iz svijeta poslovanja. Specifično znanje o temi eseja nije potrebno, ocjenjuje se samo sposobnost kritičkog mišljenja i izražavanja.(1 pisani zadatak -esej)

Integrated Reasoning: 
Multi-Source ReasoningGraphics InterpretationTwo-Part AnalysisTable Analysis
30 minutaOvaj dio testa mjeri sposobnost da prosuđujete informacije predstavljene kroz više različitih formata i izvora. Mjere se  sposobnosti: sintetiziranja informacija predstavljenih u grafovima, tekstu i kroz brojeve, evaluacije podataka iz različitih izvora, organiziranja podataka radi otkrivanja njihove povezanosti ili rješavanja višestrukih nepovezanih problema, te kombiniranja i upravljanja podacima kako bi riješili kompleksnije probleme.(12 zadataka)
Pauza8 minuta

Quantitative Section:Problem Solving Data Sufficiency 
62 minuteSadrži dva tipa pitanja sa višestrukim izborom odgovora: Problem Solving i Data Sufficiency. Mjeri sposobnost kvantitativnog prosuđivanja, rješavanja numeričkih zadataka i interpretacije grafičkih podataka. Oba tipa zadataka isprepliću se unutar ovog dijela testa i oba zahtijevaju znanje o aritmetici, osnovnoj algebri i općepoznatim konceptima iz geometrije.(31 zadatak)
Pauza8 minuta 
Verbal Section: Reading ComprehensionCritical ReasoningSentence Correction65 minutaU ovom dijelu koriste se tri vrste pitanja sa višestrukim izborom: čitanje s razumijevanjem, kritičko promišljanje i ispravljanje rečenica. U ovom dijelu mjeri se sposobnost:- čitanja i razumijevanja pisanog teksta   – obrazlaganja i ocjenjivanja argumenata,    – ispravljanja pisanog teksta kako bi bili u skladu sa standardima engleskog jezika.(36 zadataka)

Na oba dijela ispitanici rješavaju pitanja s pronuđenim odgovorima te se test računalno prilagođava vašoj razini znanja. Ispitanici mogu sami birati kojim redoslijedom cjelina žele rješavati test. GMAT test ukupno traje 3 sata i 7 minuta. Od travnja 2020., ispitanici mogu rješavati skraćenu vreziju, “Interim GMAT” koji se rješava na kompjuteru od kuće. Skraćena verzija ne sadrži AWA dio ispita.

Analytical Writing Assessment (AWA)

Ovaj pisani zadatak piše se 30 minuta i sastoji se od analize ponuđene argumentacije. Bitno je da kvalitetno opišete logiku određene argumentacije ili objasnite svoju kritiku argumentacije. Vaš pismeni uradak dobit će dvije nezavisne ocjene i prosjek te dvije ocjene će biti vasa konačna ocjena. Jednu ocjenu vam dodjeljuje kompjuterska evaluacija. Automatizirani program za ocjenjivanje eseja ocjenjuje vaš esej na osnovi 50 strukturalnih I lingvističkih karakteristika kao što su organizacija ideja, varijacija sintakse i analiza teme. Drugu ocjenu vam daje GMAC ispitivač (koji ne zna koju je ocjenu dodijelila kompjuterska evaluacija). Ako se njihove ocjene razlikuju vise od jednog boda, dodatni iskusni ispitivač će dodijeliti finalnu ocjenu.

Ukupni mogući broj bodova je od o do 6. Ovaj dio, kao i IR, se ocjenjuje zasebno i ne ulazi u GMAT rezultat. Služi sveučilištima da dobe dodanu informaciju o prijavljenom kandidatu kako bi lakše donijeli procjenu u slučaju da moraju birati između dva kandidata s istim brojem bodova na GMAT testu.

Integrated reasoning (IR)

Ovaj dio testa mjeri sposobnost da procesirate informacije predstavljene kroz više različitih formata i izvora- vještina koja se sve više traži u tehnološko naprednom svijetu prepunom podacima koji dolaze iz različitih izvora.

Sastoji se od 12 pitanja koja dolaze u četiri oblika: interpretacija grafički prikazanih podataka, dvodjelne analize, analize tablica i zaključivanje iz vise izvora. U analizi tablica, ispitanici trebaju analizirati informacije koje su dane u tablicama koje liče Excel tablicama. Svako pitanje ima ponuđene odgovore true/false ili yes/no. U interpretaciji grafički prikazanih podataka, ispitanik treba interpretirati informacije prikazane u grafu, grafikonu ili sličnom prikazu. Na osnovi tih podataka bira točne odgovore od vise ponuđenih kako bi nadopunio određene rečenice. U dvodjelnim analizama ispitanici trebaju proučiti dvije različite komponente informacija kako bi došli do odgovora. Odgovori su ponuđeni u tablici podjeljeni u redove i stupce. U svakom stupcu moraju odabrati odgovor. Mjere se  sposobnosti sintetiziranja informacija predstavljenih u grafovima, tekstu i kroz brojeve, evaluacije podataka iz različitih izvora, organiziranja podataka radi otkrivanja njihove povezanosti ili rješavanja višestrukih nepovezanih problema, te kombiniranja i upravljanja podacima kako bi riješili kompleksnije probleme.

Ukupni mogući broj bodova je od 1 do 8. Ovaj dio, kao i AWA, se ocjenjuje zasebno i ne ulazi u GMAT rezultat. Služi sveučilištima da dobiju dodatnu informaciju o prijavljenom kandidatu kako bi lakše donijeli procjenu u slučaju da moraju birati između dva kandidata s istim brojem bodova na GMAT testu.

Quantitative section 

Ovaj dio testa mjeri sposobnost matematičkog razmišljanja, rješavanja matematičkih problema, interpretiranja grafičkih podataka te analize informacija u problemskom zadatku. Pitanja zahtjevaju poznavanje osnovne algebre, geometrije i aritmetike. Sadrži dva tipa pitanja sa višestrukim izborom odgovora: Problem Solving i Data Sufficiency. Problem solving pitanja osmišljena su da procjenjuju sposobnost matematičkog razmišljanja i rješavanja matematičkih problema. Data sufficiency procjenjuje sposobnost razumijevanja i analize matematičkog zadatka, prepoznavanja koji podatak je važan ili nevažan i procjenjivanja u kojem trenutku imate dovoljno podataka da riješite zadatak ili da odlučite da nemate dovoljno podataka da riješite zadatak. Na matematičkom dijelu ispita nije dozvoljeno korištenje kalkulatora. Svo računanje ispitanici vrše rukom na papiru koji dobivaju u testnom centru. Ukupni broj bodova je od 0 do 60. Rijetko kandidati dobiju manje od 6 i više od 51.

Verbal section 

U ovom dijelu koriste se tri vrste pitanja sa višestrukim izborom: čitanje s razumijevanjem, kritičko promišljanje i ispravljanje rečenica. U ovom dijelu mjeri se sposobnost čitanja i razumijevanja pisanog teksta, obrazlaganja i ocjenjivanja argumenata, ispravljanja pisanog teksta kako bi bili u skladu sa standardima engleskog jezika. Svako pitanje nudi pet ponuđenih odgovora. Ukupni broj bodova je od 0 do 60. Kandidati rijetko dobiju manje od 9 i više od 44.

Bodovanje GMAT testa

Bodovanje i rezultat GMAT testa ovisi o broju pitanja koje ste točno odgovorili, te razini i statističkim karakteristikama svakog pitanja, odnosno zadatka. Ukupni broj bodova za Quant i Verbal dio ispita izražava se u rasponu od 200 do 800. AWA i IR se zasebno ocjenjuju: AWA se ocjenjuje na skali 0-6 bodova, a IR na skali 1-8 bodova.

Prijava i polaganje GMAT testa

Prijaviti se možete elektronskim putem nakon što se registrirate na internetskoj stranici http://www.mba.com/the-gmat/schedule-a-gmat-appointment.aspx gdje možete pročitati detalje o testnim centrima, rokovima prijave i datumima polaganja testa. GMAT test se održava svaki mjesec (najmanje dva puta mjesečno, obično subotom od 14:30 do 19:00 sati). Svaki kandidat može polagati test najviše pet puta u 12 mjeseci, te 8 puta ukupno. Između dva testa mora proći najmanje 16 kalendarskih dana. Online test se može polagati najviše dva puta, te ulazi u broj od pet testova unutar 12 mjeseci.

Postoji mogućnost da navedeni datumi polaganja budu nedostupni (zbog popunjenosti ili otkaza testiranja) u trenutku vaše prijave na službenoj stranici www.mba.com. Stoga vam savjetujemo da se za polaganje testa prijavite na vrijeme kako biste osigurali željeni termin. Trenutno stanje dostupnosti termina za GMAT testiranje možete pronaći na službenoj internetskoj stranici GMAT testa, www.mba.com. Cijena GMAT testa za prijave i plaćanje online: 285 USD

GMAT test se polaže se u ovlaštenim ispitnim centrima na računalu. GMAT test se u Hrvatskoj polaže u Institutu za razvoj obrazovanja IRO-u: Institut za razvoj obrazovanja (IRO), Prilaz Gjure Deželića 30, 10000 Zagreb, Tel.: +385 (0)1 4817-195; 4555-151, E-mail: iro@iro.hr,  www.iro.hr

Rezultati 

Rezultati GMAT testa vrijede 5 godina. Svi kandidati koji polažu GMAT test, na kraju testa dobivaju neslužbene rezultate nakon čega imaju 2 minute da prihvate ili ponište taj rezultat. Kandidati koji prihvate rezultat imaju pravo na dvije vrste certifikata s rezultatima:

-Unofficial score report – neslužbeni rezultati testa u printanom obliku dostupni su na dan testiranja. Pokazuju rezultate ostvarene na Quantitative i Verbal dijelu testa, ali ne sadrže ocjenu Analytical Writing Assessment i Integrated Reasoning dijela.

-Official score report – certifikat sa službenim rezultatima svih dijelova testa koji se šalje na kućnu adresu kandidata i na adrese institucija koje su kandidati prijavili za primanje rezultata. Rezultati se šalju unutar 20 dana nakon datuma polaganja testa, a točan datum dostave rezultata ovisi o lokaciji na koju se certifikat isporučuje.

Svaki kandidat može besplatno registrirati do 5 institucija kojima će se direktno slati certifikati s rezultatima (official score report). Kandidat mora registrirati te institucije na dan testiranja (na samom početku testiranja). Za naknadne registracije i molbe dodatnih certifikata s rezultatima (additional score reports) potrebno je prijaviti primatelje online, telefonski (nadoplata 10 USD po pozivu), poštom ili faksom te izvršiti nadoplatu ovisno o broju institucija na koje želite poslati rezultate vašeg GMAT testa (cijena je 28 USD po certifikatu). Više informacija potražite na stranici: http://www.mba.com/global/the-gmat-exam/gmat-exam-scoring/your-score-report/send-your-scores.aspx.

Vezani članci:

1.Pogledajte koje institucije traže GMAT test: https://www.gmac.com/gmat-other-assessments/about-the-gmat-exam/gmat-using-programs-schools

2. Saznajte kako možete platiti GMAT test: https://www.mba.com/exams/gmat/about-the-gmat-exam/gmat-exam-fees-payment-information

3.  Saznajte više informacija o dostavi GMAT rezultata:  https://www.mba.com/exams/gmat/after-the-exam/gmat-scores-and-score-reports/send-gmat-scores-to-schools

Izvori:

1. https://www.gmac.com/gmat-other-assessments/about-the-gmat-exam/the-gmat-advantage

Pristupano 13. siječnja 2022.

Leave a Reply

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.